گچ قم

گچ از جمله مصالحي است كه در صنايع ساختمان سازي از اهميت ويژه اي برخوردار مي باشد و به علت ويژگي هايي كه دارد از زمان هاي قديم در امر ساختمان سازي مورد مصرف بوده است. در بسياري از ساختمان هاي قديمي مخصوصاً در دوران صفويه كه اغلب آن ها در اصفهان موجود مي باشد گچ نقش مؤثري داشته و گچ بري هاي بسيار زيبايي از آن دوران باقي مانده است. گچ به علت خواص خود از اولين قدم در ايجاد يك بنا كه پياده كردن حدود زمين مي باشد و به اصطلاح براي ريختن رنگ اطراف زمين مورد نياز مي باشد و همچنين تا آخرين مراحل بنا كه سفيد كاري و نصب سنگ است باز هم گچ مورد نياز است و حتي در نقاشي ساختمان هم از گچ استفاده مي نمايند. گچ قم یکی از باکیفیت ترین گچ های سطح کشور است و قیمت گچ آن بسیار مناسب می باشد.

از لحاظ تولید گچ، ایران 10 درصد تولید جهانی را در اختیار دارد و یکی از بزرگ ترین کشورهای تولید کننده گچ محسوب می شود. در کشور شهرهای بسیار هستند که دارای معادن سنگ گچ می باشند. یکی از این شهرها که دارای گچ با کیفیت و مرغوبی است استان مقدس قم می باشد. گچ قم یکی از بهترین نوع گچ ها در ایران می باشد که به بسیاری از شهرهای دیگر ایران نیز صادر می شود. ما در این مقاله قصد داریم شما را با گچ قم که از مرغوب ترین گچ ها کشور عزیزمان ایران می باشد آشنا کنیم پس تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

گچ قم

خواص این متریال

1. زود گیر بودن گچ قم:

ملات گچ ازجمله ملات هایی است که بسیار زود گیر می باشد و در حدود 10 دقیقه سخت می گردد این خاصیت به ما امکان می دهد که تیغه های 5 سانتی متری و همچنین طاق های ضربی را که باید قبل از چیدن هرردیف آجر، ردیفی که قبلا ًچیده شده است سخت شده و در جای ایستا باشد با این ملات بسازیم.

2. خاصیت ازدیاد حجم

گچ قم در موقع سخت شدن درحدود یک در صد به حجمش اضافه می شود و پس از خشک شدن تقلیل حجم پیدا نمی کند. با استفاده از این خاصیت است که ما می توانیم سطوح وسیعی را با آن اندود کنیم.

3. مقاومت در مقابل آتش سوزی

با توجه به این که گچ قم سخت شده مانند سنگ دارای دو ملکول آب تبلور می باشد اگر لایه گچ درمقابل حرارت ناشی از آتش سوزی قرار بگیرد این آب تبلور دراثر حرارت دوباره از گچ جدا شده و به صورت یک لایه ازآب در مقابل آتش قرار گرفته و مدت دو تا سه ساعت می تواند درمقابل سرایت آتش به فضاهای دیگری مقاومت نماید. توجه داشته باشید که می توانید بهترین قیمت گچ سمنان را از ما تهیه نمایید.

4. خاصیت اکوستیک بودن

گچ قم در مقابل ارتعاشات صوتی رفتار مطلوبی دارد و تقریبا ًبین 60 الی 75 درصد این ارتعاشات را به خود جذب نموده و مانع انعکاس آن می شود و درنتیجه از ایجاد پژواک جلوگیری می کند. این حد جذب ارتعاش برای اتاق های خانه و کلاس های درس و حتی سالن های کوچک کنفرانس کافی می باشد.

5. خاصیت پلاستیک بودن

ملات گچ قم به علت خاصیت شکل پذیری فوق العاده ای که دارد می توان با آن شکل ها و نقش های زیبایی به وسیله هنر گچ بری بوجود آورد و بدینوسیله درفضاهای ساختمان زیبایی مخصوص ایجاد کرد.

6. رنگ

ملات گچ قم پس از مصرف و خشک شدن سفید رنگ می شود و این سفیدی به ساختمان جلوه خوبی می دهد و در نتیجه یکی از بهترین اندودهای ساختمان می باشد. همچنین گچ آزادی نیز بسیار رنگ مناسبی دارد و قیمت گچ آزادی بسیار مناسب می باشد.

7. خاصیت رنگ پذیری

گچ قم پس از خشک شدن تقریبا ًهر نوع رنگی را به خود می پذیرد و بدینوسیله می توانیم فضاهای مورد استفاده خود را به رنگ دلخواه رنگ آمیزی نماییم.

قیمت گچ قم

کاربردهای گچ قم

گچ قم در صنایع مختلفی کاربرد دارد از جمله در سیمان برای افزایش زمان گیرایی آن، در چینی سازی و سرامیک سازی برای ساخت قالب چینی و سرامیک، در شیشه سازی برای تنظیم ویسکوزیته مذاب، در ریخته گری، در کشاورزی برای تهیه کود شیمیایی، در پزشکی و کاغذ سازی و پتروشیمی و چرم سازی. آشنا ترین کاربرد گچ قم در ساختمان سازی است، که در بخش های مختلف ساخت همچون: اندود، سفیدکاری، تمیزکاری، پرداخت، گچ بری، ملات های گچی، آجر، گچ و ماسه، عایق حرارتی و صوتی، ورقه های پیش ساخته کف و دیوار و در نهایت برای مجسمه سازی کاربرد دارد. در سفیدکاری از نظر میزان مصرف حدود ۷۵ درصد گچ قم برای روکش دیوار، گچ بری و تهیه ملات های مختلف استفاده می شود. همچنین علاوه بر این متریال قیمت گچ مرجان نیز بسیار مناسب می باشد.

گچ در قم

قیمت گچ قم

قیمت گچ قم به نوع و درصد خلوص گچ، اندازه ذرات، میزان سفیدی، هزینه استخراج از معدن و هزینه های جانبی کارخانه و بسته بندی آن بستگی دارد. بنابراین نمی توان قیمت گچ را به طور دقیق بررسی کرد زیرا هر گچ با توجه به ویژگی ها و ساختاری که دارد با قیمت متفاوتی در بازار عرضه می شود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس سریع