کلوخه کربنات کلسیم

کربنات کلسیم یکی از مواد بسیار پرکاربرد می‌باشد که در پوسته زمین بسیار یافت می‌شود شکل‌ های متفاوتی از کربنات کلسیم وجود دارد مسلماً کربنات کلسیم زمانی‌که استخراج می‌شود مانند هر ماده دیگری کاربرد ندارد و باید به شکل‌ های مختلفی در بیاید تا به توان از آن‌ ها در جاهای مختلفی استفاده کرد. کلوخه کربنات کلسیم یکی از شکل های کربنات کلسیم که خود کاربردهایی در صنایع مختلف دارد. ما در این مقاله قصد داریم شما را با کلوخه کربنات کلسیم آشنا کنیم تا شما بتوانید در هنگام انتخاب این ماده پرکاربرد بهترین تصمیم را بگیرید پس تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

کلوخه کربنات کلسیم

کلوخه کربنات کلسیم چیست ؟

کلوخه در واقع به سنگ‌ های گفته می‌شود که از معادن استخراج می‌شوند که معمولاً ناشی از انفجار بلوک و سپس یک اندازه کردن این سنگ ها با چکش یا پیلور است کلوخه کربنات کلسیم در سراسر جهان یافت می‌شود و رایج‌ ترین شکل آن سنگ مرمر، سنگ آهک و گچ است که توسط رسوب پوسته حلزون‌های فسیل‌شده کوچک، صدف و مرجان طی میلیون‌ها سال به دست می‌آید و اگرچه هر سه شکل از نظر شیمیایی یکسان هستند اما از نظر جنبه ‌های دیگر به‌ خصوص سفیدی، ضخامت و یکدست بودن و خلوص بایکدیگر متفاوت هستند.

کلوخه کربنات کلسیم یکی از همه‌ کاره ترین مواد و مفید ترین مواد برای انسان به شمار می‌رود بسیاری از ما اولین‌ بار در کلاس‌ های درس با کربنات کلسیم آشنا شدیم گرچه تخته‌ سیاهی که از آن استفاده کردیم همان کلوخه هستند که بیش ‌از هزاران سال است به ‌عنوان ابزاری برای نوشتن به شمار می‌روند. سنگ آهک مدل دیگری از کربنات کلسیم است که به شما کمک می‌کند تا خیلی ساده و راحت از آن استفاده کنید نکته دیگری که در مورد کربنات کلسیم وجود دارد این است که کربنات کلسیم، سنگ درشت و سنگ دگرگونی می‌ باشد که تحت فشار و حرارت زیاد بدست می‌آید در مورد کلوخه کربنات کلسیم ذخایر بزرگی در اروپا و آمریکای شمالی و ایران یافت می‌شود که کربنات کلسیم خیلی زیادی دارند. البته در قم نیز معادن بسیار وجود دارد که قیمت کربنات کلسیم مناسبی به بازار ارائه می کنند.

کلوخه کربنات کلسیم چیست

کاربرد کلوخه کربنات کلسیم

این محصول پرکاربردترین ماده معدنی در صنایع کاغذ، پلاستیک، رنگ و پوشش است که هم به عنوان یک پرکننده و هم به دلیل خاصیت خاص رنگ سفید به عنوان یک رنگدانه پوششی استفاده می شود. در صنعت کاغذ سازی به دلیل درخشندگی بالا و ویژگی های پراکندگی نور از ارزش زیادی در سطح جهانی برخوردار است و به عنوان یک پرکننده ارزان قیمت برای تهیه کاغذهای مات و روشن استفاده می شود. همچنین برای تولید پودر سنگ هنری استفاده دارد.

کربنات کلسیم به عنوان پرکننده در دستگاه های خیس کننده کاغذ استفاده می شود، و پرکننده کربنات کلسیم باعث می شود تا کاغذ روشن و صاف باشد. به عنوان یک توسعه دهنده، کربنات کلسیم می تواند به اندازه ۳۰٪ وزن در رنگ ها باشد. کلوخه کربنات کلسیم همچنین به عنوان پرکننده در چسب ها و درزگیرها به طور گسترده ای مورد استفاده قرار می گیرد.

بهداشت شخصی و تولید مواد غذایی

این متریال به عنوان یک مکمل کلسیم رژیم غذایی، آنتی اسید، فسفات یا ماده اصلی برای قرص های دارویی مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین در بسیاری از قفسه های فروشگاه های مواد غذایی در محصولاتی مانند پودر بیکینگ، خمیر دندان، مخلوط دسر، مخلوط خشک و خمیر یافت می شود. کلوخه کربنات کلسیم ماده مؤثر در آهک کشاورزی است و از آن در خوراک دام استفاده می شود. ازکربنات کلسیم برای تصفیه آب و فاضلاب برای بهبود محیط زیست نیز سود می برند.

مصالح ساختمانی و ساخت و ساز

کلوخه کربنات کلسیم به عنوان یک مصالح ساختمانی در نوع خود (به عنوان مثال مرمر) و همچنین به عنوان یک ماده سیمانی برای صنعت ساخت و ساز بسیار مهم است. این ماده در ساخت ملات مورد استفاده در آجرهای ساختمانی، بلوک های بتنی، سنگ مصنوعی، سقف و بام، ترکیبات لاستیکی و کاشی ها نقش دارد. کربنات کلسیم با تشکیل دی اکسید کربن و آهک، ماده مهمی در ساخت فولاد، شیشه و کاغذ محسوب می شود. کربنات کلسیم به دلیل خاصیت آنتی اسیدی در محیط های صنعتی برای خنثی کردن شرایط اسیدی در خاک و آب مورد استفاده قرار می گیرد.

قیمت کلوخه کربنات کلسیم

کیفیت کلوخه کربنات کلسیم

همان طور که بیان شد کلوخه کربنات کلسیم مصارف و کاربردهای بسیاری دارد. کیفیت این متریال به کیفیت سنگ معدن آن دارد. معادن این محصول در الیگودرز و همچنین قم از مرغوب ترین نوع سنگ کربنات کلسیم می باشند که با خلوص بالای ۹۸ درصد کیفیتی تضمینی و عالی را در اختیار مشتری قرار می دهند. بسیاری از صنایع تولید پودر کربنات کلسیم، صنایع تولید سنگ دانه بندی کربنات کلسیم از این معادن ویژه و مرغوب تغذیه می شوند و نقش اصلی این معادن در این صنعت مهم بسیار بارز و مشهور است.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس سریع