کربنات کلسیم خوراک دام

کربنات کلسیم (CaCO3) رایج ترین منبع کلسیم مورد استفاده در خوراک دام است. به طور کلی از رسوبات بسیار خالص سنگ آهک، با محتوای کلسیم در محدوده 36-38٪، که حاوی مقادیر کمتری ناخالصی یا آثاری از سایر مواد معدنی است، به دست می آید. ما در این مقاله قصد داریم شما را با کربنات کلسیم خوراک دام که یکی از منابع بسیار مهم و با اهمیت است آشنا کنیم پس تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

کربنات کلسیم خوراک دام

کربنات کلسیم خوراک دام چیست؟

در طبیعت، فراوان‌ترین منبع کلسیم در سطح زمین در لایه‌های رسوبی است که توسط سنگ‌های آهکی تشکیل شده‌اند که میلیون‌ها سال پیش به وجود آمده‌اند. این سنگ‌های آهکی بیشتر از کربنات کلسیم (CaCO3) تشکیل شده‌اند که یک ماده معدنی سفید رنگ با ظاهر دانه‌ای است که پس از فرآوری (استخراج، انتخاب، جداسازی ناخالصی‌ها، خرد کردن درشت و آسیاب) و طبقه‌بندی بر اساس اندازه ذرات (از طریق ابزار) از یک سیستم غربالگری)، به عنوان منبع کلسیم استفاده می شود. برای تغذیه دام معمولاً از بخش های ریز کربنات کلسیم استفاده می شود. به دلیل قیمت مناسب کربنات کلسیم استفاده از این محصول در خوراک دام بسیار استفاده می شود.

کلسیم به راحتی می تواند با چندین ماده معدنی موجود در ذخایر مانند فسفر، گوگرد، روی، مس، منیزیم، ید، منگنز و کبالت تعامل کند. ماهیت یونی این عناصر باعث تشکیل کمپلکس های نامحلول می شود که باعث رسوب و مانع از جذب روده ای و در دسترس بودن آن ها می شود. از این رو، علیرغم این که یکی از کم‌ هزینه‌ترین مواد در فرمول‌های خوراک دام و طیور است، نباید نیاز به استفاده از منبع باکیفیت و داشتن یک ترکیب شیمیایی خوب آنالیز شده را فراموش کرد، بنابراین کیفیت و استانداردسازی در کربنات کلسیم خوراک دام بسیار مهم است.

کلسیم کربنات خوراک دام

مزایای کربنات کلسیم خوراک دام

نقش کربنات کلسیم برای دام به عنوان یک مکمل غذایی و یک آنتی اسید است. سنگ آهک با خلوص بالا، با سطوح کم ترکیبات نامحلول در اسید، یک عنصر خوراکی ضروری برای دام‌ های خانگی از جمله گاو و گوسفند است. این مکمل تغذیه‌ای باعث رشد استخوان می‌شود. افزودن کربنات کلسیم خوراکی به رژیم غذایی دام‌ ها مزایای زیر را دارد:

 • استخوان بندی قوی‌تر، تقویت اسکلت حیوان و جلوگیری از نرم شدن و شکستن استخوان‌ها
 • جلوگیری از مشکلات عصبی و انقباضات عضلانی و گرفتگی عضلات در دام‌ها
 • شیر بیشتر دام
 • مقاومت بیشتر دام‌ها در برابر بیماری
 • هضم غذا را برای دام‌ها آسان‌تر می‌کند.
 • بهبود عملکرد آنزیمی و هورمونی دام‌ها
 • همچنین استفاده از مکمل کربنات کلسیم برای طیور، برای کمک به هضم و تقویت پوسته تخم مرغ مناسب انجام می‌شود. افزودن کربنات کلسیم مخصوص به رژیم غذایی طیور می‌تواند به دستیابی به پرندگان سالم‌تر و تخم مرغ با کیفیت بالاتر منجر شود. بنابراین نباید مزایای این متریال را دست کم گرفت و از آن چشم پوشی کرد زیرا همان طور که گفت شد این ماده می تواند تاثیر بسزایی در دام و طیور داشته باشد.
قیمت کربنات کلسیم خوراک دام

مشکلات عدم استفاده از کلسیم کربنات خوراک دام

علت استفاده از کلسیم کربنات خوراک دام، تامین کلسیم و آنتی‌ اسیدهای ضروری برای بدن دام است. زیرا در صورت کمبود این مواد معدنی در جیره دام استخوان بندی آن‌ها مشکل ساز شده و خطر ابتلا به بیماری‌های مختلف در دام افزایش می‌یابد‌. برخی از این بیماری‌ها عبارتند از:

 • مشکلات اسکلتی و استخوانی
 • کاهش اشتها
 • افزایش حساسیت به بیماری‌های انگلی
 • کلسیم نقش مهمی در جذب مواد مغذی و همچنین در لخته شدن خون ایفا می‌کند. این ماده معدنی
 • عنصری کلیدی برای تشکیل پوسته تخم مرغ است. کلسیم همچنین با تقویت استخوان‌ها به رشد گاوها، گوسفندها و شترها کمک می‌کند.

بهترین قیمت کلسیم کربنات خوراک دام و و همچنین کلوخه کربنات کلسیم با گروه کارخانجات ایران پودر در تماس باشید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس سریع